Basın

TARLA GÜNLERİ 2010 BASIN BÜLTENİ İÇİN TIKLAYINIZ..

TARLA GÜNLERİ 2011 BASIN BÜLTENİ İÇİN TIKLAYINIZ..

TARLA GÜNLERİ 2012 BASIN BÜLTENİ İÇİN TIKLAYINIZ..

TARLA GÜNLERİ 2013 BASIN BÜLTENİ İÇİN TIKLAYINIZ..

TARLA GÜNLERİ 2014 BASIN BÜLTENİ İÇİN TIKLAYINIZ..

TARLA GÜNLERİ 2018 BASIN BÜLTENİ İÇİN TIKLAYINIZ..

TARLA GÜNLERİ 2018-2 BASIN BÜLTENİ İÇİN TIKLAYINIZ..

EXPOTROİA 100. YIL GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK FUARI BASIN BÜLTENİ İÇİN TIKLAYINIZ..

 

 

DLG - ÖÇP TARLA GÜNLERİ  11-14 MAYIS 2016 TARİHLERİ ARASINDA ANTALYA'DA YAPILACAK OLAN FUARIMIZA TÜM ÇİFTÇİLERİMİZİ DAVET EDİYORUZ.

 

DLG-ÖÇP Tarla Günleri 2014,
Garanti Bankası Ana Sponsorluğunda İzmir’de yapıldı.

            Türkiye’nin açık alan uygulamalı tarım fuarı konseptinde beşincisini düzenlediğimiz DLG-ÖÇP Tarla Günleri 2014 fuarı, Garanti Bankası ana sponsorluğunda Feast'in ev sahipliğinde Torbalı'da yapıldı. Alman Tarım Birliği (DLG) ve Önder Çiftçi Projesi’nin (ÖÇP) ortaklaşa kurduğu DLG Fuarcılık Ltd. Şti. tarafından düzenlenen ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin destekleyici kuruluş olarak,DB Tarımsal Enerji ve  Özgörkey (Feast) grubunun sponsorluğunda, Gulf’un yakıt sponsoru ve Vodafone’un resmi iletişim sponsoru olduğu fuar 22-25 Mayıs tarihlerinde ziyaretçileriyle buluştu. Tohum, gübre, ilaç, fidan, sulama firmalarının ekim yaparak tanıtım yaptıkları fuarda 70 deneme alanı, traktör ve mekanizasyon firmalarının demo yaptıkları 31 makine demonstrasyon alanının yanı sıra tarıma hizmet veren 30 firmanın bulunduğu kampus çim alanları yer aldı. Özgörkey Patates Fabrikası arazisinde 250.000 metrekarelik açık alanda 3’ü yabancı, 117 yerli toplam 120 katılımcı firma ile açılan fuara yurtiçi ve yurtdışından 23,256 ziyaretçi katıldı. 

 

Açılış töreninde konuşma yapan DLG Fuarcılık Genel Müdürü Sayın Nezih Suyaran,  DLG Başkanı Sayın Carl Albercht BARTMER, Özgörkey Grubu Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Sayın Murat Özgörkey, Vodafone Pazarlama Müdür Yardımcısı Sayın Ceyhun Çakanel, FAO Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilcisi Sayın Dr. Mustapha Sinaceur, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Vedat Mirmahmutoğulları ve İzmir Valisi Sayın Mustafa Toprak şunları söyledi:
 

  • “1987’den beri DLG ve ÖÇP’nin mükemmel bir şekilde süregelen bir işbirliği vardır ve bu organizasyon bu güzel işbirliğinin başarılı bir sonucudur.
  • DLG-ÖÇP Tarla Günleri 2014 fuarı Türkiye’de kullanılan tarımsal ürünleri son derece profesyonel ve yenilikçi bir şekilde sergilemektedir. Bu fuar Türk tarımı için oldukça iyi bir yönlendirme sağlamaktadır.
  • Bu organizasyon profesyonelce hazırlanmış olmasının yanı sıra makine demolarıyla fark yaratmakta ve Türk çiftçisinin ihtiyacının ne olduğu konusunda da belirleyici bir etkiye sahip olmaktadır. Tarla Günleri fuarı kendi alanında tektir. Bu fuar yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada tarımla uğraşan, ilgilenen herkese Türk tarım sektörü hakkında bilgi verecek ve tarım sektörüne oldukça fayda sağlayacaktır.
  • İzmir’in tarım açısından çok önemli olduğunu ve en kritik bölgeler arasında olduğuna dikkat çekilmiştir.Tarım sektörünün de diğer tüm sektörler gibi bilgiye dayalı geliştirilmesi gerekliliği savunulmuştur.
  • Ayrıca yağlı tohumlar bitki üretiminde aspir ve kanola konusunda sözleşmeli olarak gerçekleştirilen üretimlerde dekar başına 10 TL'lik destekten ötürü T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına teşekkür edildi.

 

  • Çiftçilere tohum, gübre ve zirai ilaç çeşidi arasından doğru seçim imkanı sunan Tarla Günleri Fuarı’nın, gıda güvenliği açısından büyük önem taşıdığını vurgulamıştır. Türkiye tarım sektörünün dünyada önemli bir konuma ulaştığını belirten Özgörkey, 2013 yılı  tarım ekonomisinin hasılasının 116 milyar lira seviyesine ulaştığını, tarım ürünleri ihracatının da 15 milyar doları aştığını kaydetti. Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen tarımla ilgili birçok problem yaşandığına da dikkat çekerek, “Dünyada ekili arazilerin gittikçe daralması ve gelişen nüfus artışının etkisiyle gıda kaynakları azalıyor. Özellikle tarım ürünlerinde talebin karşılanmasında zorluklar yaşanmaktadır"denildi.

 

 

           Ayrıca Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sayın Nafiz Karadere, DLG-ÖÇP Tarla Günleri 2014 için şunları söyledi.

 

  • Yurtiçi ve yurtdışından 20.000’i aşkın ziyaretçinin katıldığı fuarın açılış töreninde konuşan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcı Sayın Nafiz Karadere, “Tarla Günleri Fuarı’na devam eden ve edecek desteğimizi; ‘Tarımın Destekçisi, Üreticinin Garantisi’ sloganıyla hayata geçirdiğimiz tarım ve kırsal kalkınma stratejimizin önemli bir ayağı olarak görüyoruz. Yüzyıllardır medeniyetlere başkentlik yapmış, ilmin, ticaretin, tarımın gözbebeği olmuş Ege’de, böyle bir fuarın organize edilmesini çok değerli buluyorum. Türk tarımının tüm kesimlerini bir araya getiren, her sene öncekinden daha coşkulu ve geniş katılımla devam eden Tarla Günleri Fuarı, gerçek bir ‘tarım marketi’ niteliğini taşıyor. 2014 yılı Mart ayı itibarıyla Türkiye çapında yaklaşık 16.000 müşterimize toplam 1.49 milyar TL tutarında kredi kullandırdık. Bunun 732 milyon TL’sini, KOBİ segmentindeki 14.400 müşterimiz için tahsis ettik. Garanti Bankası olarak, yalnızca iç pazara değil, dünyanın farklı noktalarına üretim yapabilecek vizyona sahip çiftçilerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz.” dedi.
     

 

            Tören bitiminde açılış kurdelesi kesilerek, tarımda değişimin ve yeniliğin adresi olan tarla günleri fuar alanında katılımcı firma ziyaretleri gerçekleştirildi. Özellikle Ana sponsorumuz olan Garanti Bankasına tarıma verdiği desteklerden ötürü, beşincisini düzenlediğimiz Tarla Günleri fuarımıza ev sahipliği yapan Feast Grubu'na teşekkür ederiz. Doğru bilgi ve doğru ticaret için DLG-ÖÇP Tarla Günleri 2016'da görüşmek üzere !

 

 

DLG Fuarcılık & Önder Çiftçi Projesi